Czarnogóra

Czarnogóra

Polscy turyści bardzo upodobali sobie Europę południowo-wschodnią jako kierunek wakacyjnych podróży. Od kilku lat Czarnogóra cieszy się rosnącą popularnością, każdego lata tysiące Polaków odpoczywa na tamtejszych plażach. Które z tamtejszych atrakcji turystycznych, są szczególnie warte uwagi?

Czarnogóra, gdyby nie jej długa linia brzegowa, z pewnością nie byłaby obecnie tak bardzo popularna. Większość osób lubi wylegiwać się na plaży, a te w Czarnogórze są naprawdę malownicze. Krystalicznie czysta woda w morzu zachęca do nurkowania, już kilka metrów od brzegu można podziwiać ciekawe gatunki fauny i flory. Plaże pokryte są delikatnym, złocistym piaskiem, można na nim wylegiwać się godzinami. Jednym z ciekawszych miejsc na opalanie jest Mala Plaza w zatoce Ulcinja, która w całości pokryta jest czarnym piaskiem.

Wylegiwanie się na plaży jest bardzo miłe, jednak warto odpocząć choć jeden dzień od morza i wybrać się do Starego Baru. Miejscowość ta położona jest zaledwie 4 kilometry od morza, dlatego tym bardziej nie można jej przegapić. Miejsce to było niegdyś ważnym ośrodkiem handlu, jednak obecnie po czasach dawnej świetności pozostały tylko ruiny. Pozostałości budowli, które obecnie możemy tam podziwiać, liczą ponad 1500 lat. Spacer pośród tego wymarłego miasteczka położonego na wzgórzu każdemu przypadnie do gustu.

Kolejną miejscowością, w której z pewnością nie będziemy się nudzić jest Kotor. To starożytne, portowe miasto pełne jest urokliwych budynków, wzniesionych przed wiekami. Na szczególną uwagę zasługuje tamtejsza starówka, będąca jedną z lepiej zachowanych, średniowiecznych osad. Teren w całości otoczony jest murami obronnymi, w środku znajdziemy wąskie i kręte uliczki, wokół których usytuowane są świątynie katolickie oraz prawosławne. Na Starówce zobaczymy również wiele świeckich budynków, reprezentujących styl gotycki, romański czy renesansowy.

Ślady Weneckiej dominacji na terenach Czarnogóry najlepiej można dostrzec w Budvie, kolejnej malowniczej miejscowości położonej na wybrzeżu. W XV wieku Wenecjanie postawili tam mury obronne, które do dzisiaj okalają tamtejszą Starówkę. Na tym terenie znajduje się Cytadela, która począwszy od V w. p.n.e. stała w tym samym miejscu, jednak na przestrzeni wieków była nieustannie burzona i odbudowywana. Zwiedzając Budvę, warto odwiedzić tamtejsze Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono ciekawe eksponaty, pochodzące z różnych epok. W okolicy miasta usytuowana jest wyspa św. Mikołaja. Mieści się na niej niewielki, renesansowy kościółek okolony cmentarzem.

No Comments Yet.

Leave a comment