Gruzja

Gruzja

Gruzja jest położona na linii podziału dwóch kontynentów Azji i Europy. Ten starożytny kraj pełen skalistych gór zamieszkały jest przez fantastycznych, choć upartych ludzi. Jego historia sięga epoki paleolitu, a pierwsze gruzińskie plemiona przybyły tutaj w XXII wieku p.n.e.

W okresie XII i XIII wieku gruzińskie państwo osiągnęło swój szczyt rozwoju, w tym okresie znacznie wzrosły wpływy kulturowe i polityczne. Tak wspaniale rozwinięta Gruzja pod rządami króla Tamara decydowała o losach tego obszaru, jednak do czasu odzyskania niepodległości w 1991 historia tego kraju była bardzo burzliwa. Lata niewoli powodują duże rozdarcia wewnątrz kraju, w międzyczasie trwa wojna domowa i dopiero z początkiem XXI wieku zaczyna się okres rozkwitu dla tego wspaniałego kraju.

Klimat Gruzji jest niezwykle zróżnicowany, biorąc pod uwagę mały rozmiar tego kraju. Z jednej strony góry Kaukazu, takie jak Kazbek bezsprzecznie wpływają na jego klimat, chronią Gruzję od zimnych mas powietrza z północy. Mniejsze Góry Kaukazu częściowo chronią region od wpływów gorących i suchych mas powietrza z południa. Średnia temperatura jest w zakresie od 32 letnich ° C do 35 ° C, a zimą - od 15 ° C do 3 ° C.

Góry Kaukazu w Gruzji

Gruzja staje się coraz bardziej atrakcyjna pod względem sportów zimowych jak i trekkingu. Narciarze i snowboardziści bez względu na poziom umiejętności znajdą tam doskonałe warunki do uprawiania swoich ulubionych sportów. Jeśli nie wiesz gdzie pojechać na wakacje np. w styczniu, lutym czy marcu to Gruzja jest idealnym kierunkiem.

Ci, którzy chcą po prostu nauczyć się jeździć na nartach, mogą udać się do Bakuriani, gdzie stoki są bardziej delikatne. Ten ośrodek dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą do wypoczynku z rodziną i dziećmi: podczas pobytu można poprawić swoje umiejętności sportowe, ale także koniecznie należy spróbować całej gamy przysmaków kulinarnych i słynnego gruzińskiego wina, a dzieci mogą wtedy spędzać czas pod okiem profesjonalnych instruktorów jazdy na nartach.

Natomiast Gudauri to fajne miejsce dla fanów stromych zboczy, freeride i heli-skiing. Ci, którzy szukają ekscytujących doświadczeń i chcą, cieszyć się widokiem na góry z najwyższych punktów, mogą spróbować paralotniarstwa. Z drugiej strony, Gudauri jest także miejscem dla tych, którzy chcą się wydostać z miasta, zaczerpnąć świeżego powietrza, skorzystać łaźni parowej, pić grzane wino lub spróbować gruzińskich koniaków.

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

Leave a comment