Kreta

Kreta

Przez cały rok czekamy z utęsknieniem na urlop, dlatego gdy nadejdzie, chcemy spędzić go jak najlepiej. Dlatego kierunkiem naszych podróży są przeważnie egzotyczne ośrodki turystyczne, w których możemy wylegiwać się na plaży oraz zwiedzać ciekawe zabytki. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia grecka wyspa Kreta, która oferuje podróżnym wiele ciekawych atrakcji.

Zwiedzając Kretę, nie sposób przegapić Knossos, starodawnego miasta, w którym można podziwiać ruiny pałacu powstałego w czasach starożytnych. Z miejscem tym wiąże się legenda o Minotaurze, którą poznaliśmy na lekcjach historii. Właśnie w podziemiach budowli, zwanej przez niektórych pałacem Minosa, można znaleźć starożytny labirynt, w którym miał być przetrzymywany ten mityczny potwór. Spora część kompleksu udostępniona turystom jest rekonstrukcją powstałą na początku XX wieku.

Turyści pragnący odpocząć nieco od słonej wody, powinni odwiedzić Aquapark w Limnoupolis, miasteczku położonym niedaleko Chanii. Na terenie o powierzchni 15 akrów znajdziemy kilkanaście akwenów wodnych różnej wielkości. Dostępne są tam ciekawe atrakcje nie tylko dla najmłodszych turystów, ale również dla osób dorosłych. Liczne zjeżdżalnie, bary oraz specjalne strefy do opalania dodatkowo urozmaicą naszą wycieczkę.

Matala, miejscowość położona w południowej części wyspy, w latach 70. była niezwykle popularna wśród odwiedzających Kretę hipisów. Najbardziej charakterystyczne dla kurortu są malownicze plaże, okolone białymi klifami. Jednym z artystów, który upodobał sobie Matalę jest Bob Dylan. Muzyk chętnie zwiedzał skalne groty, których znajdziemy pełno w okolicy. Jaskinie są otwarte dla zwiedzających, można w nich nieco odpocząć od palącego słońca.

Architektura Rethimnonu jest daleka od naszego wyobrażenia o Krecie.  W tym położonym na północy wyspy mieście znajdziemy bowiem wspaniałe okazy budownictwa z epoki Gotyku oraz Renesansu. Na tamtejszej starówce będziemy podziwiać zjawiskowe pałace, świątynie katolickie oraz muzułmańskie, a także bardziej współczesne budynki mieszkalne, usytuowane na nadbrzeżu.

No Comments Yet.

Leave a comment