Macedonia

Słoneczna Macedonia to idealne miejsce na wakacje, jeśli cenimy sobie widoki malowniczych pas górskich, ciekawych zabytków i pięknych jezior. Jest to świetne miejsce również dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jakiej pogody możemy spodziewać się, będąc na wakacjach w Macedonii i co warto tam zobaczyć?

Niezapomniane wczasy w Macedonii

Macedonia położona jest w centrum Półwyspu Bałkańskiego i zachwyca swoją wyjątkową przyrodą. Nie brakuje tutaj ciekawych miejsc, które znajdują się nawet na liście UNESCO. Przeważa tutaj ludność prawosławna i muzułmańska. W Macedonii lata są gorące i słoneczne, a średnia temperatura wynosi prawie 25 st. C. Zimy są z kolei łagodne, a średnia temperatura w styczniu nie przekracza -2 st. C. Jeśli chodzi zaś o opady, to najmniej jest ich na wschodzie, a najwięcej w rejonach górskich i na zachodzie.

W Macedonii nie brakuje miejsc godnych zwiedzenia. Z całą pewnością warto odwiedzić miasto Ochryda nad Jeziorem Ochrydzkim. Czekają tam na nas wielowiekowe cerkwie, średniowieczna warownia Cara Samuela, starówka, Klasztor Świętego Nauma i Cerkiew Świętego Jana Teologa w Kaneo. Dalej mamy Kamienne Miasto, gdzie znajduje się ponad sto kolumn o wysokości dziesięciu metrów i naturalnie wyrzeźbione formacje skalne.  Podczas wczasów w Macedonii nie można pominąć oczywiście stolicy. W Skopje znajdują się m.in. ruiny miasta Skup, bałkański Stary Targ, twierdza Skopsko Kale, meczety łaźnie czy most z okresu rządów Imperium Osmańskiego.

Muzeum w Macedonii

Będąc w Macedonii, z pewnością warto odwiedzić Kanion Matka, gdzie można podziwiać skalne urwiska, wyrastające niczym z wód wąskiego jeziora. Dla fanów przyrody poleca się zaśodwiedzieć Park Narodowy Galiczica i góry Galiczica. W Parku Narodowym Mawrowo mieści się za to najwyższy szczyt Macedonii, czyli góra Korab oraz największy kurort narciarski, otoczony kompleksem polodowcowych jezior.

Dla miłośników historii atrakcyjne będą największe ruiny antycznego miasta Macedonii, to warto udać się do Stobi. Za centrum sufizmu uznaje się zaś niewielkie miasto Tetowo, gdzie znajduje się malowany meczet. Warto również zobaczyć Klasztor św. Jowana Bigorskiego czy Klasztor Treskawec.

Jak dostać się do Macedonii?

Do Macedonii można dostać się na różne sposoby – samolotem, koleją, samochodem czy nawet autobusem. W państwie tym dostępne są dwa lotniska – w Skopje i w Ochrydzie, które obsługują międzynarodowe loty. W przystępnej cenie można dolecieć samolotem z Warszawy do Skopje i z powrotem. Z Warszawy i Katowic jedzą też akubusy do Skopje.

No Comments Yet.

Leave a comment