Malta

Malta

Malta jest niewielkim krajem położonym na Morzu Śródziemnym i składającym się z głównej wyspy, czyli Malty oraz mniejszych; Comino, Gozo, Filfla, Cominotto i wyspy Św. Pawła.

Wyspa Malta znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, dzięki czemu jest tutaj raczej ciepło i przyjemnie aż przez cały rok. Latem temperatury dochodzą do średnio 30 stopni, natomiast zimą rzadko kiedy spadają poniżej 14 stopni.

Malta to miejsce wielu kontrastów, a to za sprawą jej położenia na przecięciu dróg handlowych.  Tutaj kultura i tradycja arabska przeplata się z zabytkami i tradycją chrześcijańską.

Na wyspę turystów przyciąga mnogość zabytków z różnych okresów, bo są tutaj dobrze zachowane kamienne świątynie, średniowieczne i barokowe kościoły, ale też w oddaleniu od głównych kurortów można znaleźć ciche i ustronne wioski, w których można spędzić bardzo przyjemnie czas.

Na Malcie nie brakuje plaż, zdecydowana większość wybrzeża jest skalista, ale są też i piaszczyste. Te najpopularniejsze to Tuffieha, Gnejne Bay, Golden Bay, Paradise Bay, Armier Bay, Ramla tal-Qortin Bay, Mellieha Bay, Imgiebah Bay i St. George`s Bay.

Przy plażach funkcjonuje doskonała infrastruktura noclegowa, gastronomiczna, są również liczne wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych oraz szkoły nurkowania, surfingu. Jeżeli potrafimy żeglować to nie brakuje też miejsc, w których można wypożyczyć żaglówkę i popłynąć w krótki rejs. Wody okalające Maltę są ciepłe i przejrzyste, co widać szczególnie w czasie żeglowania, kiedy to można podziwiać pływające tu ryby czy znajdujące się pod woda formacje skalne.

Wyspa Malta to również doskonałe miejsce dla amatorów pieszych wędrówek czy wycieczek rowerowych, ale również amatorzy wspinania się po skałkach znajdą dogodne miejsca do uprawiania tego sportu podczas pobytu w tym miejscu.

Jeżeli dla odmiany zechcemy poznać historię wyspy czy obejrzeć tutejsze zabytki to najlepiej będzie się wybrać do stolicy, czyli Valetty. Jej największą atrakcją historyczną jest Pałac Wielkiego Mistrza, w którym obecnie mieści się siedziba prezydenta Malty. Nie wszystkie pomieszczenia są udostępnione do zwiedzania, ale i ta część, która pozostaje otwarta spełni oczekiwania najbardziej wymagającego turysty. Można obejrzeć zbrojownią, w której eksponowana jest bardzo bogata kolekcja broni i zbroi, które należały do rycerzy zakonnych, kolejną salą udostępnioną do zwiedzania jest Sala Ambasadora, sala Wielkiej Rady i szereg pomieszczeń znajdujących się na pierwszym piętrze budynku.

Oprócz pałacu warto też zobaczyć pochodzącą z XVI wieku katedrę Św. Jana Chrzciciela. Już od samego wejścia zachwyca ona barokowymi zdobienia i freskami, na których zostało uwiecznionych osiemnaście scen z życia Jana Chrzciciela. To jeden z wielu zabytków z których słynie wyspa Malta - co warto zobaczyć będąc w tym miejscu na swoim wymarzonym wakacyjnym wyjeździe.

Zapisz

No Comments Yet.

Leave a comment