Nesebyr

Nesebyr

Nesebyr, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca dobrze zachowanymi średniowiecznymi zabytkami z okresu od XI do XIV w. Wąskie uliczki, zapierające dech w piersiach Stare Miasto oraz klimatyczne tawerny zachęcają do zatrzymania się w miejscowości i odkrycia wszystkich jej tajemnic oraz uroków.

Nesebyr – położenie, atrakcje, co warto zwiedzić

Miasto Nesebyr położone jest w bajkowym regionie Słoneczny Brzeg, nad wybrzeżem Morza Czarnego, w obwodzie Burgas. Dobrze zachowane budowle, pochodzące z czasów średniowiecza, przyciągają turystów, pragnących spędzić niezapomniany urlop i zgłębić bogatą bułgarską historię. Jeśli chodzi o zwiedzanie, na uwagę zasługują m.in. świątynie, wzniesione w stylu cerkiewnym. Jedną z najbardziej znanych jest cerkiew Chrystusa Pantrokatora z XIII/XIV w. Warto również zobaczyć cerkiew św. Apostołów, z której do dnia dzisiejszego przetrwała jedna z naw oraz fragment kolumnady. Miasto pochwalić się też może niewielkich rozmiarów cerkwią św. Jana Chrzciciela z XI w. oraz cerkwią Bogurodzicy z XIX stulecia z pięknym ikonostasem i wieżą widokową. Atrakcją Nesebyru są ponadto przepiękne malownicze domostwa z małymi zacienionymi ogrodami, pełnymi zieleni i kwiatów.  Największą popularnością wśród turystów cieszą się domy Łambrinowa, Tulewa, Bogdanowa i Moskojaniego (budynek stanowi także muzeum etnograficzne). Miłośników historii z pewnością zainteresuje też wizyta w Muzeum Archeologicznym.

Zwiedzając Nesebyr, warto wybrać się do lokalnych restauracji, gdzie serwowane są przepyszne dania ze specjalnej odmiany rekina. Chwili relaksu po zwiedzaniu dostarczy też spokojny spacer nad malowniczą przystań rybacką oraz marinę. Ci, którym kontaktu z historią wciąż za mało, powinni także zobaczyć niewielki, lecz dobrze zachowany amfiteatr.

Spędzając wczasy w regionie Słoneczny Brzeg, warto wybrać się do spokojnego i przesiąkniętego zabytkami oraz obcymi wpływami Nesebyru, który kryje w sobie wiele tajemnic. Liczne cerkwie z bogatymi zdobieniami architektonicznymi, bajkowe domostwa, amfiteatr oraz dobrze wyposażone Muzeum Archeologiczne zapraszają na spotkanie z wiecznie żywą historią. Wycieczka do Nesebyru na długo zapadnie w pamięć.

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

Leave a comment